IMG-20190801-WA000120190802_15542120190802_15392320190803_112025IMG-20190803-WA007820190801_165254[1]IMG-20190801-WA004320190803_115944IMG-20190801-WA0056

W dniach 01. – 03.08. 2019r. delegacja uczniów Samorządowego Liceum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogólnokształcącego i szkoły partnerskiej Comenius Gymnasium w Dattel k/Dortmundu zainaugurowała projekt historyczny „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”. Patronat nad tym projektem objęli Ministrowie  Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec: Jacek Czaputowicz i Haiko Maas.

Młodzież uczestniczyła w obchodach 75 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Oficjalne spotkanie, które miało miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego, rozpoczęły przemówienia skierowane do polsko – niemieckiej delegacji uczniów. Następnie ministrowie przeszli pod Mur Pamięci na którym wyryto ponad 11 tysięcy nazwisk żołnierzy Armii Krajowej poległych w powstaniu. W centralnej części Muru wisi, ważący 230 kg dzwon „Monter”, poświęcony Antoniemu Chruścielowi – dowódcy powstania warszawskiego, trzykrotnemu kawalerowi Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Dzwon bije 1 sierpnia o godzinie „W”, czyli o 17.00 – godzinie wybuchu powstania warszawskiego. W tym miejscu ministrowie zapalili znicz, upamiętniający wszystkich poległych powstańców. Potem podeszli do zgromadzonej młodzieży, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie młodzież miała możliwość porozmawiania przez chwilę z p. Jackiem Czaputowiczem i p. Haiko Mass na temat przebiegu  projektu „Upamiętnić ludzi”, nad którym młodzież będzie wspólnie pracować
w Opocznie i w Datteln w zbliżającym się roku szkolnym.

Nasi uczniowie będą pracować przy wsparciu Muzeum Regionalnego w Opocznie, które zgodziło się udostępnić materiały archiwalne aby uczniowie mogli wyszukać losy ludzi i rodzin, które zginęły
w obronie Opoczna z rąk nazistowskich Niemiec. Uwieńczeniem tego przedsięwzięcia będzie wmurowanie w bruku tzw. „Kamieni Pamięci” (Stolpersteine), na placu przy Muzeum Regionalnym.

To spotkanie było dla wszystkich uczniów wielkim przeżyciem, tym bardziej że dla naszej szkoły
i szkoły partnerskiej oraz dla naszych miast, jest to ogromne wyróżnienie, że mogliśmy uczestniczyć
w tym dużym przedsięwzięciu i godnie reprezentować nasze miasto i szkołę na międzynarodowej arenie. Należy tu podkreślić, iż zostaliśmy wybrani jako jedna z dwóch szkół partnerskich w całej Polsce by tworzyć ten ciekawy projekt pod patronatem MSZ Polski i Niemiec.

Po oficjalnych obchodach była chwila na odpoczynek by następnie wybrać się na skrzyżowanie
ul. Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi, gdzie punktualnie o godzinie 17.00 (godzinie W) zawyły syreny upamiętniające godzinę wybuchu powstania. Całe miasto, wszyscy ludzie na minutę zatrzymali się by uczcić tę chwilę. To było dla nas niesamowite przeżycie, że właśnie w tym momencie nasi uczniowie byli  tam w Warszawie!

Kolejne dni nasza młodzież wraz z kolegami z Niemiec, spędziła odkrywając  Warszawę, zwiedzając nie tylko Stare Miasto i okolicę,  ale również Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum „Polin” oraz podziwiała panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Wieczorem wszyscy uczestnicy  wybrali się na ciekawe widowisko w Multimedialnym Parku Fontann, gdzie przez cale wakacje odbywa się przedstawienie światło – dźwięk – legenda o „Warsie i Sawie”.

Uczniowie pod opieką p. Katarzyny Bogatek oraz p. Marianny Pigułowskiej bardzo milo spędzili czas nie tylko uczestnicząc w oficjalnych wydarzeniach tego spotkania, jak również  poznając Warszawę wraz z kolegami i ich opiekunami z Datteln. Kolejne spotkanie młodzieży już w październiku.

Z tego miejscu dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 Pani Małgorzata Kozłowska wraz z koordynatorką projektu p. Katarzyna Bogatek składa serdecznie podziękowania dyrektorowi Muzeum Regionalnego Panu Adamowi Grabowskiemu za umożliwienie współpracy i otwarcie archiwum dla naszej młodzieży, jak również Burmistrzowi Miasta Opoczna Panu Dariuszowi Kosno za wsparcie tego przedsięwzięcia.