W dniach 01. – 03.08. 2019r. delegacja uczniów Samorządowego Liceum
Ogólnokształcącego i szkoły partnerskiej Comenius Gymnasium w Dattel k/Dortmundu zainaugurowała projekt historyczny „Upamiętnić ludzi – młodzież tworzy przyszłość”. Patronat nad tym projektem objęli Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec: Jacek Czaputowicz i Haiko Maas.
Młodzież uczestniczyła w obchodach 75 Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego. Oficjalne spotkanie, które miało miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego, rozpoczęły przemówienia skierowane do polsko – niemieckiej delegacji uczniów. Następnie ministrowie przeszli pod Mur Pamięci na którym wyryto ponad 11 tysięcy nazwisk żołnierzy Armii Krajowej poległych w powstaniu. W centralnej części Muru wisi, ważący 230 kg dzwon „Monter”, poświęcony Antoniemu Chruścielowi – dowódcy powstania warszawskiego, trzykrotnemu kawalerowi Orderu Virtuti Militari i Krzyża Walecznych. Dzwon bije 1 sierpnia o godzinie „W”, czyli o 17.00 – godzinie wybuchu powstania warszawskiego. W tym miejscu ministrowie zapalili znicz, upamiętniający wszystkich poległych powstańców. Potem podeszli do zgromadzonej młodzieży, by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Następnie młodzież miała możliwość porozmawiania przez chwilę z p. Jackiem Czaputowiczem i p. Haiko Mass na temat przebiegu projektu „Upamiętnić ludzi”, nad którym młodzież będzie wspólnie pracować
w Opocznie i w Datteln w zbliżającym się roku szkolnym.
Nasi uczniowie będą pracować przy wsparciu Muzeum Regionalnego w Opocznie, które zgodziło się udostępnić materiały archiwalne aby uczniowie mogli wyszukać losy ludzi i rodzin, które zginęły
w obronie Opoczna z rąk nazistowskich Niemiec. Uwieńczeniem tego przedsięwzięcia będzie wmurowanie w bruku tzw. „Kamieni Pamięci” (Stolpersteine), na placu przy Muzeum Regionalnym.
To spotkanie było dla wszystkich uczniów wielkim przeżyciem, tym bardziej że dla naszej szkoły
i szkoły partnerskiej oraz dla naszych miast, jest to ogromne wyróżnienie, że mogliśmy uczestniczyć
w tym dużym przedsięwzięciu i godnie reprezentować nasze miasto i szkołę na międzynarodowej arenie. Należy tu podkreślić, iż zostaliśmy wybrani jako jedna z dwóch szkół partnerskich w całej Polsce by tworzyć ten ciekawy projekt pod patronatem MSZ Polski i Niemiec.
Po oficjalnych obchodach była chwila na odpoczynek by następnie wybrać się na skrzyżowanie
ul. Marszałkowskiej z Al. Jerozolimskimi, gdzie punktualnie o godzinie 17.00 (godzinie W) zawyły syreny upamiętniające godzinę wybuchu powstania. Całe miasto, wszyscy ludzie na minutę zatrzymali się by uczcić tę chwilę. To było dla nas niesamowite przeżycie, że właśnie w tym momencie nasi uczniowie byli tam w Warszawie!
Kolejne dni nasza młodzież wraz z kolegami z Niemiec, spędziła odkrywając Warszawę, zwiedzając nie tylko Stare Miasto i okolicę, ale również Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum „Polin” oraz podziwiała panoramę Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Wieczorem wszyscy uczestnicy wybrali się na ciekawe widowisko w Multimedialnym Parku Fontann, gdzie przez cale wakacje odbywa się przedstawienie światło – dźwięk – legenda o „Warsie i Sawie”.
Uczniowie pod opieką p. Katarzyny Bogatek oraz p. Marianny Pigułowskiej bardzo milo spędzili czas nie tylko uczestnicząc w oficjalnych wydarzeniach tego spotkania, jak również poznając Warszawę wraz z kolegami i ich opiekunami z Datteln. Kolejne spotkanie młodzieży już w październiku.
Z tego miejscu dyrekcja Zespołu Szkół Samorządowych nr 1 Pani Małgorzata Kozłowska wraz z koordynatorką projektu p. Katarzyna Bogatek składa serdecznie podziękowania dyrektorowi Muzeum Regionalnego Panu Adamowi Grabowskiemu za umożliwienie współpracy i otwarcie archiwum dla naszej młodzieży, jak również Burmistrzowi Miasta Opoczna Panu Dariuszowi Kosno za wsparcie tego przedsięwzięcia.