głcern_14cern_13cern_10cern_10 — kopiacern_09cern_07cern_06cern_04cern_03cern_01 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 marca o godzinie 18:00 rozpoczęła się wideokonferencja, na której grupa młodzieży z Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego miała możliwość spotkania online z fizykiem Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) w Szwajcarii- Sofią Natale. Nasi uczniowie mogli dowiedzieć się na czym polega praca w CERN, jak działa zderzacz hadronów oraz co dały światu wynalazki tej instytucji w dziedzinie fizyki i chemii. Wielki wybuch, materia, budowa świata – to wszystko zostało przybliżone uczestnikom spotkania. Dodatkowo pani Sofia Natale przedstawiła uczniom historię założenia CERN oraz wyjaśniła, dlaczego zachowano stary skrót nazwy organizacji. Bardzo dokładnie przybliżyła lokalizację instytutu oraz jego architekturę wkomponowaną w miasto. Ponadto omówiła zarówno strukturę zatrudnienia pracowników CERN, jak również wskazała ścieżki rozwoju kariery przyszłych fizyków i chemików, wśród których mają szansę znaleźć się w przyszłości również uczniowie Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego w Opocznie.

Po zakończeniu prezentacji przedstawionej przez panią Natale, uczniowie mieli możliwość zadawania pytań dotyczących zaprezentowanych tematów.

Rozmowa z prawdziwym naukowcem z dziedziny fizyki jądrowej po angielsku. To było dla młodzieży emocjonujące przeżycie i bardzo ciekawe doświadczenie! Mimo początkowych obaw, uczniowie uczestniczący w dyskusji po angielsku zdali egzamin ustny na 6! ????

Mamy nadzieję na kolejne ciekawe przedsięwzięcia i projekty przy współpracy z CERN.

 

Opiekunowie projektu: Marianna Pigułowska, Katarzyna Bogatek, Wioletta Rak