Przez kilka dni uczniowie naszej szkoły mieli okazję poznawać piękne miasta, zabytki oraz niezwykłe krajobrazy Europy Południowej.

Pierwszym punktem programu była słoweńska Postojna, gdzie uczestnicy zwiedzili jedną z największych i najpiękniejszych jaskiń w Europie. Niezwykłe formacje skalne i przejazd podziemną kolejką zrobiły na wszystkich ogromne wrażenie. Następnie uczniowie odwiedzili Lublanę – stolicę Słowenii. Spacer po mieście obejmował m.in. Plac Preserena, Ratusz, Katedrę św. Mikołaja oraz słynne Smoczy Most i Potrójny Most ✨
Kolejnego dnia grupa udała się do chorwackiego Rovinja, malowniczego miasta nazywanego chorwackim Saint-Tropez. Uczniowie spacerowali klimatycznymi uliczkami starego miasta oraz podziwiali kościół św. Eufemii i piękne widoki na Adriatyk. Następnie wycieczka dotarła do Puli – największego miasta Istrii, znanego przede wszystkim z imponującego rzymskiego amfiteatru. Uczestnicy zobaczyli także Świątynię Augusta, Bramę Herkulesa oraz zabytkowe forum miejskie.
Czwartego dnia uczniowie odwiedzili włoski Triest – portowe miasto pełne zabytków i wyjątkowej atmosfery. Podczas zwiedzania zobaczyli m.in. katedrę św. Justyny, liczne pałace oraz największy plac Europy położony nad morzem. Kolejnym punktem programu była Palmanova – słynne „miasto idealne”, zachwycające swoją symetrią i charakterystycznym układem ulic. Uczniowie poznali historię miasta oraz obejrzeli zabytkowe bramy i XVII-wieczną katedrę.
Piątego dnia wycieczka udała się do Parku Narodowego Jezior Plitwickich – jednego z najpiękniejszych miejsc w Chorwacji, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer wśród turkusowych jezior i wodospadów oraz rejs po jeziorze były dla wszystkich niezapomnianym przeżyciem.
Ostatnim etapem podróży był Zagrzeb – stolica Chorwacji. Uczniowie spacerowali po zabytkowym centrum miasta, odwiedzili Plac św. Marka, Kaptol oraz reprezentacyjne ulice i place stolicy.
Wycieczka była doskonałą okazją do poznania historii, kultury i przyrody odwiedzanych krajów, a także do integracji i wspólnego spędzenia czasu. Uczniowie wrócili pełni wrażeń, nowych doświadczeń i pięknych wspomnień.