tytuł1616323149056.png

Każdego roku 20 marca obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Frankofonii. 300 milionów osób posługujących się językiem francuskim na 5 kontynentach świętuje razem niezwykłe bogactwo kultury.

Nad wszystkim czuwa Międzynarodowa Organizacja Frankofonii, której celem jest promocja języka francuskiego poprzez współpracę w zakresie polityki, edukacji, gospodarki i kultury między państwami, wśród których jest również Polska mająca status obserwatora, co pozwala zacieśniać więzi w zakresie języka francuskiego.

Frankofonia jest bowiem dowodem pragnienia równości ludzi na całym świecie, niezależnie od koloru skóry, tradycji i języków.

Mimo soboty i dnia wolnego od nauki my również postanowiliśmy świętować w tym niezwykłym dniu, mimo trudnej rzeczywistości, z jaką przyszło nam się zmierzyć i niestety na odległość, każdy z osobna.

Sytuacja ta nie ostudziła zapału naszych uczniów, którzy wykazali się niezwykłą kreatywnością i różnorodnością działań, każdy w tym dniu chciał wyrazić swoją więź z kulturą francuską i sympatię do języka francuskiego. Był to naprawdę francuski czas, wypełniony muzyką francuską i kinem francuskim przy filiżance café au lait z croissantem.

Ten dzień stał się dla nas okazją do rozmów, świetnej zabawy, która wywołała uśmiech na twarzach, rozbudziła zainteresowanie językiem francuskim i kulturą krajów frankofońskich.

Nie tracimy też nadziei, że za rok kolejne nasze pomysły będziemy mogli zrealizować już w murach naszej szkoły.