2021-05-17_20.30.412021-05-17_20.05.452021-05-17_20.02.33

 

 

 

 

 

 

 

First stop – Argentina

Nie od dziś wiadomo, że Samorządówka językami stoi. Każdego roku nasza społeczność szkolna aktywnie angażuje się lub organizuje liczne przedsięwzięcia , mające na celu poszerzanie wiedzy z zakresu języków obcych oraz poznawanie  innych kultur.

Rzeczywistość zdalna nie pokrzyżowała nam planów,  raczej staraliśmy się odnaleźć  w niej nowe możliwości  dla realizacji naszych ambitnych planów.

Miło nam poinformować, że właśnie przyłączyliśmy się do kolejnego międzykulturowego projektu  ‘ NICE TO  E-MEET YOU ’, będącego autorską inicjatywą pani E. Piskor, nauczycielki angielskiego z Mielca. Jest to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie edukacyjne, skupiające setki szkół na całym świecie oraz około 3 tysięcy nauczycieli. Dzięki temu projektowi  placówki edukacyjne z  różnych zakątków globu mogą ze sobą współpracować, wymieniać się doświadczeniami i informacjami, zaś uczniowie nawiązywać nowe znajomości, poznawać  obyczaje i mentalność  innych  społeczeństw, przygotowywać  wspólne projekty i  co najważniejsze, szlifować swój angielski. Głównym  celem przedsięwzięcia jest bowiem mówić, mówić i jeszcze raz mówić , czyli konwersacje w języku angielskim.

A jak dokładnie się to odbywa? Najpierw nauczyciele szkół partnerskich nawiązują kontakt oraz wspólnie ustalają termin i szczegóły spotkania.  Uczniowie dobierani są do konwersacji pod względem poziomu znajomości języka i wieku. Możliwe jest również spotkanie uczniów z kilku placówek. Czasami gospodarze spotkania ustalają tematykę i zapraszają chętnych do uczestnictwa w dyskusji.

W naszej szkole koordynatorką  wirtualnych spotkań jest pani Edyta Trębarczyk-Kowalska.  Pierwsze spotkanie już za nami. W piątkowy wieczór grupa naszych licealistów z klasy I A i II E spotkała się z  rówieśnikami ze szkoły  BSL Idiomas  w Argentynie oraz ich nauczycielką, Mariną Alonso.
Na początku opiekunki przedstawiły informacje o swoich szkołach, a następnie każdy uczeń opowiedział  w kilku zdaniach  o sobie. Po ogólnym zapoznaniu, uczniowie zostali podzieleni na niewielkie grupy i przydzieleni do poszczególnych breakout  roomów, gdzie kontynuowali rozmowy na  interesujące ich tematy. Tym razem było dużo o  tradycjach, zwyczajach i  tradycyjnych potrawach każdego z krajów. W podsumowaniu spotkania, argentyńscy i polscy uczniowie mieli  określić
w oparciu o przeprowadzone rozmowy,  co ich zdaniem łączy, a co dzieli ich kraje.

Można śmiało powiedzieć, że pierwsze znajomości zawarte, bariera językowa przełamana i nawet udało się zdobyć  kilka ciekawych przepisów. W ten piątek kontynuacja naszej argentyńskiej przygody – będziemy rozmawiać o systemach edukacji. A następnie, jak na  ‘Wirtualnych  Globtrotterów’ przystało wyruszamy zawierać przyjaźnie do innych krajów. Mamy ich w planach naprawdę wiele.