First stop – Argentina
Nie od dziś wiadomo, że Samorządówka językami stoi. Każdego roku nasza społeczność szkolna aktywnie angażuje się lub organizuje liczne przedsięwzięcia , mające na celu poszerzanie wiedzy z zakresu języków obcych oraz poznawanie innych kultur.
Rzeczywistość zdalna nie pokrzyżowała nam planów, raczej staraliśmy się odnaleźć w niej nowe możliwości dla realizacji naszych ambitnych planów.
Miło nam poinformować, że właśnie przyłączyliśmy się do kolejnego międzykulturowego projektu ‘ NICE TO E-MEET YOU ’, będącego autorską inicjatywą pani E. Piskor, nauczycielki angielskiego z Mielca. Jest to zakrojone na szeroką skalę przedsięwzięcie edukacyjne, skupiające setki szkół na całym świecie oraz około 3 tysięcy nauczycieli. Dzięki temu projektowi placówki edukacyjne z różnych zakątków globu mogą ze sobą współpracować, wymieniać się doświadczeniami i informacjami, zaś uczniowie nawiązywać nowe znajomości, poznawać obyczaje i mentalność innych społeczeństw, przygotowywać wspólne projekty i co najważniejsze, szlifować swój angielski. Głównym celem przedsięwzięcia jest bowiem mówić, mówić i jeszcze raz mówić , czyli konwersacje w języku angielskim.
A jak dokładnie się to odbywa? Najpierw nauczyciele szkół partnerskich nawiązują kontakt oraz wspólnie ustalają termin i szczegóły spotkania. Uczniowie dobierani są do konwersacji pod względem poziomu znajomości języka i wieku. Możliwe jest również spotkanie uczniów z kilku placówek. Czasami gospodarze spotkania ustalają tematykę i zapraszają chętnych do uczestnictwa w dyskusji.
W naszej szkole koordynatorką wirtualnych spotkań jest pani Edyta Trębarczyk-Kowalska. Pierwsze spotkanie już za nami. W piątkowy wieczór grupa naszych licealistów z klasy I A i II E spotkała się z rówieśnikami ze szkoły BSL Idiomas w Argentynie oraz ich nauczycielką, Mariną Alonso.
Na początku opiekunki przedstawiły informacje o swoich szkołach, a następnie każdy uczeń opowiedział w kilku zdaniach o sobie. Po ogólnym zapoznaniu, uczniowie zostali podzieleni na niewielkie grupy i przydzieleni do poszczególnych breakout roomów, gdzie kontynuowali rozmowy na interesujące ich tematy. Tym razem było dużo o tradycjach, zwyczajach i tradycyjnych potrawach każdego z krajów. W podsumowaniu spotkania, argentyńscy i polscy uczniowie mieli określić
w oparciu o przeprowadzone rozmowy, co ich zdaniem łączy, a co dzieli ich kraje.
Można śmiało powiedzieć, że pierwsze znajomości zawarte, bariera językowa przełamana i nawet udało się zdobyć kilka ciekawych przepisów. W ten piątek kontynuacja naszej argentyńskiej przygody – będziemy rozmawiać o systemach edukacji. A następnie, jak na ‘Wirtualnych Globtrotterów’ przystało wyruszamy zawierać przyjaźnie do innych krajów. Mamy ich w planach naprawdę wiele.