Uczniowie z Zespołu Szkół Samorządowych Nr 1 w Opocznie wraz z nauczycielkami Katarzyną Bogatek i Marianną Pigułowską uczestniczyli w dniach 11. 09 – 16.09. 2023 r w polsko niemieckiej wymianie, która miała miejsce w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej k/Wrocławia. Była to rewizyta niemieckich uczniów ze szkoły partnerskiej Friedrich – Ebert – Schule z Pfungstadt k/Frankfurtu nad Menem.

Właśnie w Krzyżowej, na terenie byłego majątku rodziny von Moltke usytuowany jest nowoczesny obiekt szkoleniowo – konferencyjny. XVIII – wieczny Pałac i budynki skupione wokół dziedzińca tworzą niepowtarzalną atmosferę. W tej pięknej scenerii działa Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, której celem jest wspieranie pokojowego i tolerancyjnego współistnienia narodów. Dzięki tej Fundacji oraz organizacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży mogło odbyć się to spotkanie. Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży została założona właśnie w tym miejscu podczas historycznej Mszy Pojednania narodu polskiego i niemieckiego w 1989 roku, w której uczestniczyli Premier Polski Tadeusz Mazowiecki i Kanclerz Niemiec Helmut Kohl.

Przez pięć dni młodzież z obu krajów poprzez wspólną pracę nad projektem: ”Sztuka łączy” miała szansę na wzajemną wymianę doświadczeń, poszerzenie własnych horyzontów, doświadczenie różnorodności oraz przełamanie bariery językowej i kulturowej. Pracowano nad wspólnym plastycznym collagem, który miał na celu nie tylko zapoznać uczniów z różnymi technikami plastycznymi m. in. frottage, szkic czy fotografia, ale jak również rozwinąć umiejętność przedstawienia otaczającej rzeczywistości przy pomocy poznanych sposobów pod okiem artystów plastyków, którzy w tym czasie gościli w Krzyżowej.

Tuż po przyjeździe uczestnicy spotkania mieli okazję do lepszego poznania się za pomocą różnych gier integracyjnych i w ten sposób rozpoczęła się pięciodniowa przygoda z Krzyżową. Kolejny dzień przywitał uczniów piękną pogodą i mnóstwem atrakcji. Po śniadaniu uczniowie ruszyli na warsztaty, prowadzone przez Ioan Bengel – specjalistę ds. projektów edukacyjnych. Warsztaty skupiały się głównie na budowaniu zaufania, integracji grup i burzeniu polsko – niemieckich stereotypów. Popołudniowy spacer połączony z poznaniem historii Krzyżowej zakończył się wspólnym polsko – niemieckim wieczorem. Obie grupy przygotowały ciekawy program dla swoich zagranicznych kolegów i koleżanek, mający na celu lepsze poznanie krajów, z których przyjechali. Zawierał prezentacje multimedialne, poczęstunek i wspólną naukę tańca „Belgijka”.

Następnego dnia uczniowie razem zwiedzili Wrocław, którego zabytki i Stare Miasto lepiej poznali poprzez grę miejską – „Fotopodchody” po Wrocławiu, a następnie spędzili czas na kręgielni. W wyśmienitych humorach wrócili do Krzyżowej na pieczone kiełbaski przy ognisku. Tu także miało miejsce wspólne tańczenie.

Program był niezwykle urozmaicony. Zajęcia warsztatowe przeplatały się również z wizytą w podziemnym mieście w miejscowości Osówka, która należy do części projektu podziemnych tuneli i korytarzy tzw. „Die Riese”, zbudowanych w czasie drugiej wojny światowej przez Niemców w Górach Sowich. Młodzież, wraz z przewodnikami, zwiedziła to historycznie ciekawe miejsce, kryjące jeszcze wiele tajemnic, jak zresztą cały region województwa dolnośląskiego.

Ostatniego dnia uczestnicy podsumowali całą wymianę, zarówno wcześniejsze spotkanie w Niemczech jak i w Polsce, a wieczorem bawili się na dyskotece pożegnalnej.

Efektem polsko – niemieckiego spotkania było nie tylko zweryfikowanie wzajemnych wyobrażeń i uprzedzeń oraz ćwiczenie umiejętności językowych, ale przede wszystkim nawiązanie nowych przyjaźni. Świadczą o tym wspólne zdjęcia, wymienione kontakty i łzy, które towarzyszyły długiemu pożegnaniu. Pozostał ślad wspólnej pracy – polsko-niemiecki collage pt.: „My i świat wokół nas”. Cała wystawa znajduje się obecnie w szkole naszych partnerów Niemczech, za miesiąc będzie można ją zobaczyć w naszej szkole.

Serdecznie dziękujemy za wsparcie i dofinansowanie przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży oraz naszym darczyńcom, firmom: PKP INTERCITY REMTRAK oraz ECOSORTER MARCIN MARSZAŁEK.