29 maja 2023 69 uczniów Samorządowego Liceum Ogólnokształcącego rozpoczęło swoją długo wyczekiwaną 6-dniową francuską podróż. Następnego dnia dojechaliśmy do wymarzonego Eurodisneylandu pod Paryżem. Był to dzień pełen wzruszeń, cudownej dziecięcej radości; przecież to miejsce, w którym nie ma wieku, wszyscy świetnie się bawili korzystając z licznych atrakcji parku. Bajkowe scenerie, zamek Disneya, zwiedzający przebrani za postaci z  disneyowskich bajek, wpadająca w ucho muzyka… to wszystko mogło przenieść nas w niezwykły świat fantazji. Jako jedni z nielicznych mieliśmy też okazję zobaczyć niezwykłe magiczne widowisko w Disneylandzie: wyjątkowy pokaz łączący najnowocześniejszą technikę sceniczną, efekty świetlne i pirotechniczne, choreografię i kultowe piosenki, projekcje wideo i przelot 500 dronów. A wszystko to z okazji obchodów 30 rocznicy Disneyland Paris.

W kolejnych dniach zaprzyjaźniliśmy się już z Paryżem. Licealiści mogli wreszcie zobaczyć urokliwe uliczki, zabytki, popatrzeć i posłuchać o mieście, które narodziło się na nowo po ogromnej przebudowie w XIX w., o jego tradycji, architekturze, kulturze i historii. Odwiedzili miejsca związane z kulturą europejską i światową, takie jak: Plac Trocadero i Wieża Eiffla, Dzielnica Łacińska z Sorboną (Uniwersytet Paryski), Pałac Sprawiedliwości, Katedra Notre-Dame, Luwr, Bazylika Sacré-Coeur, Łuk Triumfalny, Muzeum Impresjonistów d’Orsay. Z pewnością niezapomniany też będzie rejs statkiem po Sekwanie, w czasie którego można było podziwiać zarówno zabytki Paryża czy nabrzeża Sekwany wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jak również przepiękne mosty, m.in Most Aleksandra III, Most Bir-Hakeim czy Most Alma. Ogromne wrażenie zrobił też na licealistach Wersal. Mogli podziwiać bogato zdobione wnętrza Pałacu Wersalskiego i jego ogrody, poczuć się jak król Francji, czy królowa Maria Antonina. Największą uwagę skupiła na wszystkich oczywiście bogato zdobiona lustrami słynna Sala Lustrzana.

Przeżycia związane z ta wycieczką na długo pozostaną w sercach uczestników. Podróży tej towarzyszyło wiele pozytywnych emocji: radość, śmiech, wzruszenia, zaskoczenia i liczne niespodzianki, a z tym wszystkim współgrała cudowna słoneczna pogoda.

Z Francją pożegnaliśmy się tylko na chwilkę. Zamierzamy do niej wrócić już w następnych roku szkolnym i nie możemy się już doczekać

Beata Kałuża